Maak verbinding op social met ons:

ZaanZappen met Johan Philips

Geen goed idee

Wat zijn watt, kWh, MWh en GWh? En wat zijn de milieu-impact en uitdagingen van lithiumwinning voor batterijen? Lees over energie-eenheden en duurzame oplossingen.

Gepubliceerd

op

-W: Eén watt is simpelweg één joule per seconde. Een lamp van 40 watt verbruikt per seconde dus 40 joules.

-Kwh: Met kilowatts per uur meet je het energieverbruik. Dat meet namelijk makkelijker en geeft simpelere cijfers om mee te rekenen. Een kilowatt staat voor 1.000 watt en dat zijn dus 1.000 joules per seconde. Kilowattuur (kWh) is de meeteenheid voor het verbruik en geeft aan hoeveel kilowatt (1000 watt) er per uur wordt verbruikt.

-Mwh: Een megawatt vermogen kan ongeveer 1.000 huishoudens tegelijkertijd van elektriciteit voorzien. Een megawatt is een miljoen Watt. Heb je bijvoorbeeld een vaatwasser van 1.000 Watt en een wasmachine van 2.000 Watt in gebruik, dan verbruik je op dat moment 3.000 watt. Dat is 0,003 megawatt. 

-Gwh: Een gigawatt is 1.000 megawatt, een miljard watt of miljoen kilowatt. Een gigawatt kan ongeveer 1 miljoen huishoudens van stroom voorzien. Om dit op te kunnen wekken moet de energiecentrale ook de capaciteiten hebben. Een normale energiecentrale heeft een iets kleinere capaciteit, namelijk ongeveer 0,6 gigawatt. Dit is nog steeds een zeer grote centrale.

(bron: Essent.nl)

In Haarlem, de hoofdstad van ons eigen Noord Holland, ontwikkelt Intracel enorme batterij paketten. Wind- en zonneparken moeten geregeld worden afgeschakeld, er is dan stroom over, terwijl bedrijven, glastuinders en woningbouwer niet kunnen uitbreiden. Intercel levert batterijsystemen die overtollige stroom tijdelijk opslaan en later weer leveren. 

Steeds vaker worden dieselmotoren vervangen. Diesel eruit, accu erin. Al is dat soms nog wel iets duurder. Maar iedere ondernemer ziet dat er een enorme verandering komt waar ze op willen voorsorteren.

Zo’n batterij  pakket schept ook voor gemeenten mogelijkheden. in een willekeurige straat, waar bewoners veel energie opwekken, de overtollige zonnestroom opslaan in een veilig huisje met een batterij van 1 MWh capaciteit. Die stroom dan in de buurt verdelen. Ik zag dat wel zitten. Maar….

Voor batterijen heb je Lithium nodig. Heel veel Lithium. 

Lithium is een reactief metaal. Daarom zal je niet zomaar zuivere lithium in de natuur tegenkomen. Het lithium dat gebruikt wordt in de hedendaagse accu’s en batterijen is dan ook geen zuiver lithium maar een lithiumzout.

Vijftig procent van de bekende Lithium voorraden komen uit Argentinië, Chile en Bolivia. Andere landen waar het nodige lithium vandaan komt zijn Australië, de Verenigde Staten en China.

Lithium wordt gewonnen in enorme groevers. Het winnen van lithium op deze manier is niet zonder gevolgen voor het milieu. Natuurlijk is zo’n groeve een grote ingreep in het landschap. Daarnaast zorgt de mijnbouw voor emissies naar zowel de lucht, bodem als het water. Hierbij kan je denken aan totaal stof (een verzamelnaam voor rondzwevend stof), maar ook aan emissies van metalen en zeer zorgwekkende sto en die zich op deze manier vrij door het milieu kunnen verspreiden. Deze sto en kunnen zich ophopen in bodem en water. Ook zijn er grote hoeveelheden water nodig voor de mijnbouw, in gebieden waar dit water ook nodig kan zijn voor de bevolking. Ook komt er bij de mijnbouw gevaarlijk afval vrij dat lang niet altijd goed verwerkt wordt.

Met betrekking tot de manier waarop de mijnbouwsector met deze e ffecten op de omgeving omgaat, is hun reputatie niet altijd even goed. Ook vanuit een commercieel oogpunt kunnen er bezwaren zijn tegen winning uit groeven. Dit is namelijk een kostbare manier om lithium te winnen. 

De winning van lithium kent milieu-problemen maar er is veel ruimte om bij te sturen, om te zorgen dat de milieu impact zo laag mogelijk blijft.

Om de wereld te redden helpen we de wereld dus naar de Filistijnen. Tenzij een of andere knappe kop toch iets verzint wat wél duurzaam is. Die elektrische auto of fiets, die thuisbatterij, ze leveren minder emissies op, maar hoe meer we die gaan gebruiken, hoe meer lithium er gewonnen moet worden en dan verschuift de balans tussen goed of fout. Al die laadpalen voor meer E-auto’s, al die thuisbatterijen, helemaal geen goed idee.

De oplossing ligt ergens. Klaar om ontdekt te worden. Wellicht vind een van onze kleinkinderen hem..

Fijne week

Johan Philips 

Het laatste nieuws, op jouw manier!

Met plezier brengen we je op de hoogte van spraakmakend nieuws. Beheer zelf je abonnement, kies wat voor jou het beste werkt

Gratis en geen gedoe. Beheer zelf je abonnement, kies wat voor jou het beste werkt. Jij bepaalt We sturen geen spam. Lees ons privacybeleid voor meer informatie.

0 Score (0 stemmen)
Waardering artikel
Reacties: Geef je reactie:
Sorteer op:

Laat als eerste een reactie achter:

Verified
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Laat meer zien ...
{{ pageNumber+1 }}
Geef je reactie:

ZaanZappen met Johan Philips

Olie en Vuur

D66 heeft in 7 regeringsdeelnames nog nooit een kabinet voltooid. Een analyse van de olie-en-vuur relatie met CDA, PvdA en VVD. Waarom het volgende kabinet waarschijnlijk het 8e wordt dat stranden zal.

Gepubliceerd

op

D66 nam in de periodes 1973–1977, 1981–1982, 1994–1998, 1998–2002, 2003–2006, 2017–2022 en 2022–2024 plaats in de Nederlandse regering.

Niet één van deze kabinetten haalde de eindstreep. Eén keer doordat D66 wegliep.

De meeste van deze kabinetten vormden zij samen met CDA en PVDA. En een paar met VVD.

Daarin bleek steeds weer dat PVDA en CDA totaal niet door één deur konden. CDA, PVDA en D66 is in de loop van de geschiedenis geen goed huwelijk gebleken. Vanwege de eeuwige verschillen in standpunten. En PVDA en VVD werkte ook niet lekker. 

Nu moet Jetten naast deze drie altijd met elkaar ruziënde partijen ook nog GroenLinks erbij betrekken. 

Of Jetten de VVD overstag krijgt of niet, dit zal het achtste kabinet worden dat D66 niet zal uitzitten. En dat is dan wederom hún schuld.

Water en vuur! Of is het olie en vuur? 

En dan laat ik nog maar de persoonlijke mening van een D66 formateur over de VVD en hun fractievoorzitter buiten beschouwing.

Ik hoor Wilders over twee jaar al gieren van de lach.

Fijne week, 

Johan Philips 

0 Score (0 stemmen)
Waardering artikel
Reacties: Geef je reactie:
Sorteer op:

Laat als eerste een reactie achter:

Verified
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Laat meer zien ...
{{ pageNumber+1 }}
Geef je reactie:

Verder lezen

ZaanZappen met Johan Philips

Tolerantie voor structurele overlast

Wanneer protest structurele geluidsoverlast veroorzaakt, slaat tolerantie om in ongenoegen. Moeten bewoners het maar slikken als beroepsdemonstranten, betaald door organisaties als Animal Equality, hun woongenot vergallen? Een pleidooi voor meer verantwoordelijkheid bij actievoerders en Ahold-Delhaize.

Gepubliceerd

op

Het gaat al lang niet meer over het ‘waarom’, maar over het ‘hoe’ er wordt gedemonstreerd. Dat inwoners enorm veel overlast ondervinden van demonstraties wordt door advocaten afgedaan met “overlast is geen geldige reden voor het inperken van het demonstratierecht, volgens de Wet Openbare Manifestaties. Demonstraties veroorzaken nu eenmaal soms hinder. Misschien vervelend, maar in een democratie moet je hier tolerantie voor opbrengen.”

Dus, in een democratische moet de burger het maar gewoon slikken dat mensen vanuit andere werelddelen worden ingevlogen -zoals dat bij Ahold-Delhaize het geval is- om jouw woongenot structureel te vergallen. Want het gaat ook niet over hinder die ‘soms’, maar maandenlang structureel wordt uitgeoefend. Met fluitjes en sirenes. Waar je in het begin nog tolerant over de protesten zou hebben gedacht, ben je dat gedoe op een gegeven moment wel zat. Democratie is dan Demon-cratie geworden. Het doel al ver voorbij geschoten.

Wordt het niet eens tijd dat beroeps demonstranten tolerantie voor de door hunzelf opgewekte intolerantie gaan opbrengen? 
Hoezo komen mensen -die door Animal Equality een salaris worden betaald- onze democratie misbruiken door hier structureel en ongestraft geluidsoverlast te veroorzaken? 

In Zaandam staan o.a. Brazilianen betaald te demonstreren tegen hoe men zich in de Verenigde Staten niet aan de afspraken houdt hoe met varkens om te gaan. 
Stuur je advocaten naar Amerika om daar processen aan te spannen. 
Ga dan in Amerika op je fluitje blazen. Eens kijken hoe tolerant ze er dáár op reageren.

Aan de andere kant, wordt het ook niet eens tijd dat Ahold-Delhaize door onze overheid  wordt aangesproken op het feit dat 
De Amerikaanse dochterondernemingen zich nog altijd niet aan gemaakte afspraken hebben gehouden? Is het niet voor de varkens, dan wel voor de bewoners van Zaandam.

Fijne week,

Johan Philips

0 Score (0 stemmen)
Waardering artikel
Reacties: Geef je reactie:
Sorteer op:

Laat als eerste een reactie achter:

Verified
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Laat meer zien ...
{{ pageNumber+1 }}
Geef je reactie:

Verder lezen

ZaanZappen met Johan Philips

Politieke wirwar

“ Ik ga stemmen, maar weet het écht niet deze keer.” Een herkenbare column over politieke twijfel, afkeer van partijen als GroenLinks-PvdA en D66, en de zoektocht naar een positieve stem. Lees waarom kiezen zo moeilijk is.

Gepubliceerd

op

Ik heb altijd gezegd dat het belangrijk is om te gaan stemmen. Toch snap ik de gedachtegang van veel mensen als zij zeggen dat ze het écht niet weten deze keer.

Natuurlijk ga ik stemmen. Altijd gedaan en ik heb landelijk geen absolute voorkeur.

wel een absolute afkeer. 

GroenLinks ging al nooit mijn stem krijgen en nu zij met de PVDA zijn gefuseerd ook niet. Komt bij dat ik poppetje Timmermans voor geen cent vertrouw. Vanuit Brussel heeft hij met zijn Greendeal ons land zwaar in de nesten gewerkt. Door zijn toedoen gaan energie- en brandstofprijzen vanaf 2027 schrikbarend omhoog. En nu staat hij te roeptoeteren dat hij het leven een stuk goedkoper gaat maken voor de Nederlander. Ja ja… nou, nee dus.

Verder weet ik zeker dat D66 het niet gaat worden. Fijn mee geregeerd onder Rutte en de milieugelkies veel hun zin gegeven. En dan nu roepen dat zij toch rechtser zijn dan wij allemaal denken en dat er wel 10 steden gebouwd kunnen worden. Ja ja… Nou, nee dus. Zoals gewoonlijk hebben ze wéér de laatste coalitie waarin zij zaten niet afgemaakt. Je kan Wilders dat steeds voor zijn voeten gooien, maar D66 heeft nog nooit een regeerperiode uitgezeten waarin zij in de coalitie zaten. Aan wie zou dat dan liggen?

En verder weet ik niet waar ik dan wel op moet stemmen. Ze hebben allemaal wel iets voor en net zoveel tegen. Dus ik dacht, als ik weet op welk poppetje ik niet ga stemmen, op welk poppetje zou ik dan wél stemmen? 

Onze eigen Songül is lekker bezig in Den Haag. Die gun ik het wel, maar ik gun het haar partijleider dan weer niet. Ingrid Coenradi van Ja21 dan? Maar ja, die hebben ook weer plannen waar ik me niet in kan vinden. Mona Keijzer van BBB? Geweldig. moet behouden blijven voor de Nederlandse politiek. Maar ook dat partijprogramma doet mij fronsen.

Inderdaad, allemaal vrouwen. Voor die kerels in Den Haag loop ik sowieso miet warm. En voor hun programma’s al helemaal niet. Het zijn er ook teveel. 

Eigenlijk vind ik dat we het hier zouden moeten doen als in de VS en het VK. Twee partijen: conservatief en progressief. Links en rechts. De winnende partij levert de lijsttrekker als premier. Klaar. lekker makkelijk kiezen. Maar, we moeten het met de Nederlandse wirwar van overwegend politieke mannelijke egootjes en hun meningen doen. Ga er maar aan staan.

Wel stemmen hoor, ik wil de verantwoordelijkheid voor de komende vier jaar ellende niet alleen dragen.

Veel sterkte aanstaande woensdag

Johan Philips

Screenshot
0 Score (0 stemmen)
Waardering artikel
Reacties: Geef je reactie:
Sorteer op:

Laat als eerste een reactie achter:

Verified
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Laat meer zien ...
{{ pageNumber+1 }}
Geef je reactie:

Verder lezen

MEEST GELEZEN