Maak verbinding op social met ons:

Milieu, duurzaamheid, ruimtelijke en gebiedsontwikkeling

Uit de raadsvergadering van 5 juli 2023

Democratisch Zaanstad actief op vele punten. Omgevingsdienst, Zaaneiland, Jagersplas, Graaiflatie, Lees verder.

Gepubliceerd

op

Met oa:

  • Scherper sturen op ‘plus’-taken van de Omgevingsdienst
  • Helaas geen Houtbouw op het Zaaneiland, (maar we geven niet op)
  • Vergunningen voor woningsplitsing en kamerverhuur aangepast
  • Jagersplas straks bij Twikse-Waterland?
  • “Graaiflatie’ : een boodschap voor de buhne

Scherper sturen

De Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied toetst voor een aantal gemeenten, wo de gemeente Zaanstad, inwoners en bedrijven vergunningen en adviseert op het gebied van milieu, toezicht en handhaving. Wettelijke taken als veiligheid, lucht, geluid, energie, afval en bodem. Maar soms ook extra taken als bouwen, natuur en water. In de omgevingsdienst werken we samen met andere gemeenten in het Noordzeekanaal gebied.

Materialen in de bouw zijn schreeuwend duur. Bouwprojecten vertragen en dus ook vergunningaanvragen. Daardoor heeft de omgevingsdienst extra geld

nodig om deze tegenvaller op te vangen. Zaanstad doet de bouwtaken (vergunningen ed) echter zelf, maar betaalt er via de gemeenschappelijke regeling wel aan mee. Dat geldt voor meer taken.

” Wij willen extra taken opnieuw tegen het licht houden “

Zaanstad heeft het financieel zwaar, belangrijk om die extra taken dus goed in beeld te brengen, zodat we aan het eind van het jaar een goede afweging kunnen maken over hoeveel geld er naar de omgevingsdienst gaat. Dit voorstel van Democratisch Zaanstad is unaniem aangenomen!

Helaas geen houtbouw op Zaaneiland

Samen met het CDA heeft Democratisch Zaanstad nog een ultieme poging gedaan om de woningbouwontwikkeling op de badhuisweg, op het Zaaneiland, aan te passen. Het zaaneiland kent een fantastische houtrijke geschiedenis. Het Zaaneiland als scheepswerf. Nu gaat woningcorporatie Rochdale een groot betonnen pand neerzetten met 120 sociale huurwoningen.

Wij zijn van mening dat deze betonbouw omgezet zou moeten worden in houtbouw. Gezien alle gestegen materiaalkosten en stikstofbeperkingen, zou houtbouw ook zomaar sneller gerealiseerd kunnen worden. Bijkomstig voordeel zou ook zijn dat de niet zo goed verlopen participatie nog een nieuwe kans krijgt. Helaas wilde en meerderheid van de raad doorstomen met de betonbouw met het idee dat dat ‘sneller zou zijn’. Dat betwijfelen wij ten zeerste.

‘Verkamering’ aangepakt

Op 21 januari 2021 heeft de raad de Wijzigingsverordening 1e wijziging Huisvestingsverordening 2021 inclusief het rapport Schaarste op de woningmarkt vastgesteld, waarmee o.a. een vergunningstelsel voor kamergewijze verhuur (omzettingsvergunning) en splitsing (woningvorming) is geïntroduceerd.

Dit was nodig om te voorkomen dat er ongebreideld woningsplitsing plaats kan vinden. In april 2021 trad dit vergunningstelsel in werking. Eigenaren die al verhuurder kregen een overgangsregeling. De rechtbank heeft echter recent een uitspraak gedaan dat de motivering van dit onderdeel van de Huisvestingsverordening aangescherpt moet worden. Anders kan er toch nog op veel plaatsen splitsingen ontstaan.

Daarnaast zijn ook de flexwoniningen aan de Noorderveenweg in een aparte categorie gezet, waardoor naast opvang van mensen uit Oekraine, ook voorrang gegeven wordt aan Zaanse jongeren. Wij hebben nadrukkelijk ingezet op voorrang voor Zaanse inwoners. Wij zijn blij dat hier uitvoering aan wordt gegeven.

Geen vergunning voor nóg meer verkamering in centrum Zaandam – Zaanstad (nieuws.nl)

Jagersplas

” Wij willen zeggenschap houden over de Jagersplas “

Er is een motie (van PVV en CDA) aangenomen om te onderzoeken of het Jagersplas deel uit kan gaan maken van het recreatiegebied Twiske-Waterland. De mogelijke voordelen zouden financieel kunnen zijn. Bijvoorbeeld het delen van de kosten van onderhoud. Maar dat heeft ook een keerzijde. Andere gemeenten bepalen dan ook mee en verlies je autonomie. Democratisch Zaanstad is kritisch op gemeenschappelijke regelingen en wij willen liever zelf als gemeente zeggenschap houden over wat er in en met het Jagersplas gebeurt.

Graaiflatie

De SP kwam op het eind van de vergadering nog met een motie om de ‘graaiflatie’ aan te pakken. Wij hebben daar als gemeente echter geen enkele zeggenschap over en hoewel Democratisch Zaanstad van mening is dat daar landelijk aandacht voor moet zijn, vinden wij niet dat Zaanstad als overheid zich daar ook mee zou moeten bemoeien.

‘Graaiflatie was er wel degelijk: prijzen 20 procent extra verhoogd’ | RTL Nieuws

Het laatste nieuws, op jouw manier!

Met plezier brengen we je op de hoogte van spraakmakend nieuws. Beheer zelf je abonnement, kies wat voor jou het beste werkt

Gratis en geen gedoe. Beheer zelf je abonnement, kies wat voor jou het beste werkt. Jij bepaalt We sturen geen spam. Lees ons privacybeleid voor meer informatie.

3.8 Score (2 stemmen)
Waardering artikel
Reacties: Geef je reactie:
Sorteer op:

Laat als eerste een reactie achter:

Verified
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Laat meer zien ...
{{ pageNumber+1 }}
Geef je reactie:

Milieu, duurzaamheid, ruimtelijke en gebiedsontwikkeling

Belangenverstrengeling windturbines en gevolgen voor Zaanstad

Democratisch Zaanstad eist opheldering over mogelijke belangenverstrengeling bij windturbineprojecten. Na onthullingen in Amsterdam stelt de fractie kritische vragen over integriteit, een oneerlijke lastenverdeling en druk vanuit de Metropoolregio. Lees de 13 vragen van raadslid Kerkhoven

Gepubliceerd

op

Democratisch Zaanstad eist opheldering over windturbines en mogelijke belangenverstrengeling

Na onthullingen in De Telegraaf over mogelijke belangenverstrengeling bij een omstreden windturbineproject in Amsterdam, heeft de fractie van Democratisch Zaanstad schriftelijke vragen gesteld aan het college van burgemeester en wethouders. De partij wil weten of er vergelijkbare risico’s spelen in Zaanstad en hoe de gemeente omgaat met de verdeling van lasten en lusten rond windenergie.

Aanleiding is het bericht dat de Amsterdamse wethouder Duurzaamheid Zita Pels (GL) 95.000 euro subsidie toekende aan een windturbineproject waar haar voorganger Marieke van Doorninck (GL) nu bij betrokken is. De Amsterdamse oppositiepartijen VVD en JA21 spreken van “schijn van belangenverstrengeling” en eisten een spoeddebat.

Democratisch Zaanstad maakt zich zorgen over de bestuurlijke integriteit en de vraag of Zaanstad onevenredig zwaar belast wordt met windturbines die Amsterdam zelf niet wil. Raadslid Jos Kerkhoven diende dertien kritische vragen in, uiteenlopend van bestuurlijke ethiek tot de verdeling van geluidsoverlast en subsidiegelden.

Enkele hoofdvragen:

· Integriteit en afkoelperiode: Wordt in Zaanstad een vergelijkbare ‘afkoelperiode’ voor oud-bestuurders gehanteerd als in Amsterdam? En kan het college uitsluiten dat bij Zaanse windturbinebesluiten sprake was van belangenverstrengeling?
· Oneerlijke lastenverdeling: Moest Zaanstad locaties accepteren die Amsterdam zelf afwees? En zijn de lusten (subsidies, energie) eerlijk verdeeld?
· Druk vanuit de Metropoolregio: Is er bestuurlijke druk uitgeoefend om windturbines in Zaanstad te plaatsen tegen de zin van inwoners?

De fractie vraagt ook hoe de bezwaren van Zaanse inwoners zijn meegewogen en of Zaanstad voldoende opkwam voor haar belangen in regionaal overleg.

“We willen helderheid over hoe dit allemaal zit”, aldus Kerkhoven. “Zaanstad mag niet het achterland worden van Amsterdam. De energietransitie moet eerlijk verlopen, zowel bestuurlijk als maatschappelijk.”

Het college wordt geacht binnen enkele weken antwoord te geven.

Hierbij de ingediende vragen :

Schriftelijke vragen Belangenverstrengeling windturbines en gevolgen voor Zaanstad

Geacht college,

Naar aanleiding van berichtgeving d.d. 29 augustus jl. in De Telegraaf over mogelijke belangenverstrengeling rond windturbineprojecten in Amsterdam, stelt de fractie van Democratisch Zaanstad de volgende vragen.

Integriteit en bestuurlijke regels

1. Is het college bekend met het bericht dat een voormalig Amsterdamse wethouder circa €100.000 ontving van haar opvolger in verband met windturbineprojecten?

2. Hoe beoordeelt het college deze casus in het licht van integriteit, voorbeeldfunctie en de bestuurlijke geloofwaardigheid van de energietransitie?

3. Hanteert Zaanstad een vergelijkbare ‘afkoelingsperiode’ voor (oud-)bestuurders zoals in Amsterdam geldt? Zo ja, hoe ziet deze eruit? Zo nee, acht het college dit wenselijk?

4. Kan het college uitsluiten dat bij de besluitvorming over windturbines in Zaanstad sprake is geweest van (de schijn van) belangenverstrengeling?

Windturbines: lasten voor Zaanstad

5. Klopt het dat Zaanstad locaties voor windturbines heeft moeten accepteren die door Amsterdam zelf zijn afgewezen?

6. Kan het college inzichtelijk maken welke afspraken exact zijn gemaakt tussen Amsterdam, Zaanstad en de Metropoolregio Amsterdam (MRA) over de verdeling van windturbines?

7. In hoeverre had Zaanstad destijds werkelijk de mogelijkheid om zelf keuzes te maken, of werden de turbines feitelijk ‘in de maag gesplitst’ door regionale afspraken?

Gelijke behandeling en verdeling van lusten en lasten

8. Hoe beoordeelt het college de balans van lusten en lasten tussen Amsterdam en Zaanstad in dit dossier?

9. Heeft Zaanstad onevenredig veel lasten (geluidsoverlast, horizonvervuiling, gezondheidsrisico’s) gekregen, terwijl baten zoals energieopbrengst en subsidies elders terechtkomen?

10. Is er bestuurlijke druk uitgeoefend door Amsterdam of de MRA om in te stemmen met locaties die Zaanstad niet wenste?

Inwoners en participatie

11. Hoe zijn de belangen en bezwaren van Zaanse bewoners destijds meegewogen, zeker nu blijkt dat Amsterdam zelf weerstand in eigen stad wist tegen te houden?

12. Vindt het college dat Zaanstad in regionale besluitvorming voldoende voor de eigen inwoners is opgekomen?

13. Hoe gaat het college ervoor zorgen dat Zaanstad niet opnieuw de ‘opvangplaats’ wordt voor beleid dat Amsterdam zelf niet wil uitvoeren?Namens de fractie van Democratisch Zaanstad,

Jos Kerkhoven Raadslid

0 Score (0 stemmen)
Waardering artikel
Reacties: Geef je reactie:
Sorteer op:

Laat als eerste een reactie achter:

Verified
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Laat meer zien ...
{{ pageNumber+1 }}
Geef je reactie:

Verder lezen

Milieu, duurzaamheid, ruimtelijke en gebiedsontwikkeling

-Update: DZ pleit voor oplossing schoenwinkel in Krommenie. Lees het verhaal in het artikel van het NHD.

Lees over de zorgen van ondernemers en onze actie

Gepubliceerd

op

Democratisch Zaanstad pleit voor oplossing van de levensgevaarlijke, vervallen schoenwinkel van Willem Heijne in Krommenie. Lees over de zorgen van ondernemers en onze actie.

Het pand aan de Zuiderhoofdstraat 54A in Krommenie vormt mogelijk een gevaar voor de omgeving, stelt Democratisch Zaanstad. Er is volens de partij sprake van langdurig achterstallig onderhoud en van overlast. ‘Deze situatie duurt al jaren voort en draagt bij aan verloedering van de directe omgeving in het centrum van Krommenie,’ aldus schriftelijke vragen.

DZ verwijst naar de Woningwet en naar de Algemene Plaatselijke Verordening om het college erop te attenderen dat er mogelijkheden zijn om eigenaren te dwingen een einde te make aan potentieel risicovolle situaties. En dus is de vraag of het dagelijks bestuur van Zaanstad de huidige onderhoudstoestand van de voormalige schoenenzaak van Heijne wel oké vindt. 

DZ vraagt ook of er de afgelopen vijf jaar van gemeentewege nog naar het pand is omgekeken en of er contact is geweest met de eigenaar. Bewoners en ondernemers in de directe omgeving van het gewraakte pand zijn volgens de vragen allerminst blij met de huidige toestand. Overigens gaat het buurpand al vele jaren schuil achter een ware wildernis. De oudste foto op Google Street View dateert uit 2008 en daarop is het al nauwelijks meer te zien. 

Bron: Zaanstad.nieuws.nl

Hier onze vragen aan:

0 Score (0 stemmen)
Waardering artikel
Reacties: Geef je reactie:
Sorteer op:

Laat als eerste een reactie achter:

Verified
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Laat meer zien ...
{{ pageNumber+1 }}
Geef je reactie:

Verder lezen

Milieu, duurzaamheid, ruimtelijke en gebiedsontwikkeling

DZ wil meer weten over kostenexplosie nieuwbouw ZNMC

Democratisch Zaanstad stelt kritische vragen over de kostenoverschrijding van €2,85 miljoen bij de nieuwbouw van het ZNMC. Wat ging er mis met de planning, financiële haalbaarheid en garanties? Lees de zorgen van fractievoorzitter Juliette Rot

Gepubliceerd

op

Democratisch Zaanstad ziet de bui al hangen, nu de kosten van de nieuwbouw voor het Zaans Natuur & Milieu Centrum door het dak zijn gegaan en de gemeente de eerder verstrekte lening met bijna een miljoen euro heeft moeten verhogen. Wat als het ZNMC dat geld niet kan terugbetalen?

Het college stuurde een korte brief zonder echte achtergronden van de kostenstijging naar de raad en fractievoorzitter Juliëtte Rot neemt daar geen genoegen mee. Zomerreces of niet: zij stelt er schriftelijke vragen over. Ze wil meer weten over de veel te lage inschatting van de bouwkosten en waar het mis is gegaan bij de raming of de toetsing daarvan. Een vraag die twijfel zaait over de financiële draag- en slagkracht van het ZNMC is waarom de organisatie er niet in slaagde om zelf vier ton bijeen te brengen voor de bouw, zoals vooraf de bedoeling was. 

Financieel zware tijden

Zaanstad zit nu met 2,85 miljoen euro in het ZNMC, in financieel zware tijden en nog donkerdere dagen in het verschiet. Zijn er garanties of zekerheden opgesteld voor de verhoogde lening en wie wordt verantwoordelijk voor de voortgang en kwaliteit van de ‘noodzakelijke afbouw’? Komt er een onafhankelijk onderzoek naar de gang van zaken en wat wordt er gedaan om een dergelijk debacle in de toekomst te voorkomen?

Circulaire bouw

Een saillant detail is dat voor de nieuwbouw werd gekozen voor circulair bouwen: het geraamte is het voormalige schoolgebouw van De Octant dat in Assendelft is afgebroken en in het Darwinpark in Zaandam weer werd opgebouwd, met ook extra ruimte voor het museum, een kinderopvang en  horeca. Circulair bouwen zou goedkoper zijn dan nieuwbouw, zo was het idee vooraf, maar hoe kijken betrokkenen daar nu tegenaan? Intussen is de opening is vijf keer uitgesteld – van het voorjaar van 2023 naar nu september 2025 – en dat heeft ook maatschappelijke gevolgen die DZ graag belicht ziet.

Bron: Zaanstad.nieuws.nl

0 Score (0 stemmen)
Waardering artikel
Reacties: Geef je reactie:
Sorteer op:

Laat als eerste een reactie achter:

Verified
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Laat meer zien ...
{{ pageNumber+1 }}
Geef je reactie:

Verder lezen

MEEST GELEZEN