

Milieu, duurzaamheid, ruimtelijke en gebiedsontwikkeling
Bewoners en gemeente botsen over plannen Dukra.
Deskundige Frans Soeterbroek van bureau De Ruimtemaker heeft forse kritiek op de wijze waarop Zaanstad omgaat met de participatie rond de herontwikkeling van jachthaven Dukra in Zaandam.
Artikel Zaanstad.nieuws.nl:
Expert laakt participatie rond wonen in Dukra.
Deskundige Frans Soeterbroek van bureau De Ruimtemaker heeft forse kritiek op de wijze waarop Zaanstad omgaat met de participatie rond de herontwikkeling van jachthaven Dukra in Zaandam. Een bijeenkomst met bewoners over het participatieplan is inmiddels door de gemeente uitgesteld, nadat de buurt aangaf zich overvallen te voelen door de snelheid en het gebrek aan transparantie.
Burenvereniging Oude Haven Zaandam vroeg expert expert Soeterbroek om advies over het plan van de gemeente en diens commentaar is helder: ‘Het huidige plan voor Dukra kan niet het vertrekpunt vormen van participatie. Wanneer je het huidige plan van Dukra als uitgangspunt neemt, dan zeg je feitelijk dat je het Ruimtelijk Programma van Eisen) daaraan wilt aanpassen en dat is echt de verkeerde volgorde. Bewoners hebben er recht op dat de gemeente met hen samen staat voor het maken van kaders die niet achteraf geplooid worden rond de wensen van de ontwikkelaar. De gemeente kan haar publieke rol niet uitbesteden.’
Nieuwe woningen
De plannen voor Dukra – ook al genoemd in een brandbrief van Democratisch Zaamstad naar de provincie over falend beleid op het gebied van inpraak en meedenken – behelzen de komst van 24 ‘waterwoningen’ , één woonschip, drie woonarken met twaalf huurappartementen, tien drijvende ‘havenlodges’, een ark met drie kamers voor de verhuur en de verbouwing van het voormalige kantoor van Dukra tot een woning. Daarnaast is een horeca-ark met een capaciteit voor 107 personen met een groot terras (capaciteit voor 147 gasten) gepland en een wandelpromenade. De ruimte die dan nog overblijft blijft een jachthaven. De omgeving vindt het allemaal veel te grootschalig.

Brede belangenafweging
De participatie rond ‘Marinapark Houthaven’ of de ‘Zaanhaven’ – beide namen circuleren – kan niet aan de ontwikkelaar worden overgelaten, aldus Soeterbroek. ‘De gemeente behoort een brede belangenafweging te maken. Alles wat ingebracht wordt, moet daarin meegenomen worden. Oplossingen die bewoners voorstellen moeten serieus en transparant besproken worden, waarbij ingezet wordt op een gezamenlijk oordeel daarover. Eventueel worden die ook aan een bredere groep belanghebbenden voorgelegd en/of vertaald in meerdere varianten/scenario’s die aan de gemeenteraad worden voorgesteld.’
Belofte verbroken
Tot die raad groen licht heeft gegeven zou de gemeente geen overeenkomsten met de ontwikkelaar of andere betrokken partijen moeten aangaan. ‘Maak gezamenlijk een keuze voor een procesbegeleider en/of geef de mogelijkheid en middelen voor ondersteuning van bewoners.’ Die laatste kregen op dinsdagavond 15 maart een uitnodiging voor een bijeenkomst met de gemeente en de ontwikkelaar, zes dagen later. Ook kregen ze een ‘kennelijk definitief’ participatieplan meegestuurd, terwijl was afgesproken dat daarover vooraf nog contact zou zijn. ‘We hebben namelijk nog geen overeenstemming over het plan en daarbij zijn ons nog een hoop dingen in het plan onduidelijk,’ schrijft de burenvereniging op Facebook.
Intensief gebeuren
‘Het absolute minimum dat we mogen verwachten is een reactie op onze vragen en opmerkingen. En wat meer tijd tussen de uitnodiging en de bijeenkomst, zodat bewoners zich kunnen voorbereiden en iets kunnen regelen in hun agenda als ze andere verplichtingen hebben.’ Het dringende verzoek op de bijeenkomst uit te stellen werd gehonoreerd. De eerdere uitnodiging ‘zonder enige uitleg of wat dan ook’ en het ontbreken van een reactie op de meeste opmerkingen van de omwonenden laten echter een nare smaak achter. Te meer daar de gemeente en ontwikkelaar ook alle data voor vervolgbijeenkomsten al hadden vastgelegd. ‘Het moet in iets meer dan een maand af! Dit is veel te intensief voor bewoners, dit is ons werk niet! En hoe moeten we als vertegenwoordiging steeds in zo’n korte tijd serieus gaan afstemmen met onze achterban?’ klinkt het.
Milieu, duurzaamheid, ruimtelijke en gebiedsontwikkeling
DZ vraagt uitleg over groot bunkerstation Havenstraat Zaandam
Bewoners van de Havenstraat in Zaandam maken zich zorgen over een mogelijk bunkerstation van 78 meter. Democratisch Zaanstad vraagt opheldering van de gemeente. Waarom werd dit in Amsterdam geweigerd maar in Zaandam wel toegestaan?

Bewoners van de Havenstraat in Zaandam maken zich zorgen over de mogelijke vestiging van een veel groter bunkerstation voor hun deur en Democratisch Zaanstad heeft de gemeente nu om opheldering gevraagd. De steiger is al gecreëerd en het is de bedoeling dat er een bunker van 78 meter lang komt te liggen. De gemeente Amsterdam weigerde daarvoor een vergunning af te geven.
Gezien de lengte zullen er tonnen aan brandstof in zo’n schip passen en dat op zo’n vijftien meter afstand van woningen en het te ontwikkelen Hembrugterrein, stelt DZ. De partij citeert in technische vragen het vonnis in de rechtszaak over de weigering van het bunkerstation in Amsterdam, waarin staat ‘Daarnaast strookt een bunkerstation van deze omvang niet met het publieke gebruik en het openbare karakter van het wandelpad op de strekdam, dat door aankomende bewoning van de Houthaven een steeds belangrijker publiek karakter krijgt als uitwaaipunt aan het IJ’ en ‘Het bunkerstation zal het open zicht op het IJ belemmeren. Tot slot vormt het bunkerstation een belemmering voor de mogelijke ontwikkeling van zonnepanelen op de strekdam.’
Onderbouwing
Na de weigering van de vergunning door Amsterdam in april 2021 zijn de exploitanten van het bunkerstation, direct uitgeweken naar Zaandam, aldus DZ. De partij wil graag onderbouwd zien welke verschillen er juridisch, planologisch en technisch zijn waardoor het bunkerstation wel toegestaan en vergund zou moeten worden in Zaandam en in Amsterdam niet. Welke meerwaarde, in het algemeen belang, ziet Zaanstad, om deze aanvraag te honoreren en voorziet de gemeente juridische procedures als het gaat om het honoreren van deze aanvraag?
Bron: Zaanstad.nieuws.nl
Milieu, duurzaamheid, ruimtelijke en gebiedsontwikkeling
Geen Windturbines bij Noorder IJplas: Gedeputeerde Staten Tegen Windmolenplannen
Aanleiding onderzoeksresultaten gebieds- en soortenbescherming en negatief advies Rijkswaterstaat over verkeersveiligheid

Gedeputeerde Staten gaan Provinciale Staten adviseren om definitief geen toestemming te geven voor het plaatsen van drie grote windturbines bij de Noorder IJplas in Amsterdam, zo’n beetje op de grens met Zaanstad. De aanleiding zijn nieuwe onderzoeksresultaten over gebieds- en soortenbescherming en een negatief advies van Rijkswaterstaat over de verkeersveiligheid.
De energiecoöperaties Amsterdam Wind en NDSM Energie zijn de aanjagers van de plannen voor de drie turbines. Op 31 maart vorig jaar vroegen zij bij de provincie de omgevingsvergunning aan die nodig is om af te wijken van het geldende bestemmingsplan. Daarvoor was eerst een verklaring van geen bedenkingen van Provinciale Staten nodig, maar die kwam er niet. De coöperaties gingen daar tegen in beroep.
Vogels en vleermuizen
Op het moment dat Provinciale Staten de plannen dwarsboomde liepen er nog onderzoeken voor de vergunningen die nodig zijn vanwege gebieds- en soortenbescherming. ‘De verwachting was dat deze vergunningen verleend konden worden en de bouw van windmolens niet in de weg zouden staan. Echter, nu de onderzoeken gepubliceerd zijn blijkt dat de bouw van windmolens de instandhouding van vogelsoorten kan schaden. Ook blijken er risico’s te bestaan voor het voortleven van vleermuissoorten in hun natuurlijke verspreidingsgebied,’ schrijft de provincie nu.
Coenplein
‘Daarnaast is ook de ontwerpvergunning gebiedsbescherming geweigerd, omdat niet kan worden uitgesloten dat door het project de natuurlijke kenmerken van onder meer Natura 2000-gebied Ilperveld, Varkensland, Oostzanerveld & Twiske zullen worden aangetast. Ook blijkt uit onderzoek van Rijkswaterstaat dat de bouw van windturbines zou leiden tot een onaanvaardbaar risico voor de verkeersveiligheid aan het nabijgelegen Coenplein.’
bron: ZaanstadNieuws
Milieu, duurzaamheid, ruimtelijke en gebiedsontwikkeling
DZ stelt vragen inzake ‘Signalen ondermijnende activiteiten op de Hemkade te Zaandam’
Dhr. I. Moens is strafrechtelijk veroordeeld en dient ook een schadevergoeding te betalen aan de dochter van de familie Groen

Democratisch Zaanstad heeft op 21 augustus jl. vragen ingediend over mogelijke ondermijnende activiteiten op de Hemkade te Zaandam.


- Bedrijfsvoering2 maanden geleden
Integriteitsklacht burgemeester Hamming uitgebreid
- DZ2 maanden geleden
Integriteit onder druk: Feiten of Interpretatie?
- DZ1 maand geleden
Democratisch Zaanstad stapt op tijdens raad over integriteitsonderzoek
- ZaanZappen met Johan Philips2 maanden geleden
Een Zaanse Burgemeester
- Weerstandsvermogen en risicobeheersing2 maanden geleden
Pot-Jan-dikkie-nog-es-an-toe-zeg
- ZaanZappen met Johan Philips1 maand geleden
Behalve in Zaanstad
- Wonen, vastgoed, buitenruimte, bereikbaarheid1 maand geleden
DZ sluit zich aan bij Krommenieërs: ontevreden over rapport brug Kerksloot
- Onderwijs, jeugd en zorg2 maanden geleden
De jeugd heeft de toekomst