

ZaanZappen met Johan Philips
Gebroken Engels
In 2024 hebben in Zaanstad 341 statushouders woonruimte gekregen
De Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) en de branchevereniging van woningcorporaties Aedes vragen alle gemeenten in Nederland om op korte termijn statushouders een huis te geven. Een gemiddeld grote gemeente wordt gevraagd vier mensen uit de asielopvang te halen, zodat er plek vrijkomt voor asielzoekers uit het aanmeldcentrum in Ter Apel. Het zou dan gaan om gemiddeld twee woningen per gemeente.
Nou worden gemeenten al verplicht om voor statushouders woningen vrij te maken, dus deze oproep slaat als een tang op een varken.
Als we het over Zaanstad hebben; In 2023 kregen 382 statushouders woonruimte in de Zaanstreek. In 2024 hebben in Zaanstad 341 statushouders woonruimte gekregen. Plus een dikke 1000 asielzoekers en vluchtelingen hebben een noodopvangplek in Zaanstad gekregen.
We mogen dus hopen dat de gemeente Zaanstad zich niet door deze oproep aangesproken voelt.
Niet omdat we oorlogsvluchtelingen en asielzoekers een fijne en veilige plek om te verblijven misgunnen, maar omdat mensen die hun hele leven in Zaanstad wonen géén woning kunnen ‘krijgen’. Senioren niet en jonge gezinnen niet.
Vele jaren ingeschreven staan bij Woningnet en je scheel reageren op vrijgekomen woningen. Bij elke bezichtiging van huurwoningen waar je voor in aanmerking komt kom je andere woningzoekenden tegen die geen woord Nederlands tegen de huurmakelaar van de woningbouwvereniging kunnen spreken en videobellend met familie overleggen terwijl ze de leegstaande woningen inspecteren. En weer gaat de woning aan je neus voorbij en blijf jij met vrouw en twee kleine kinderen op dat tweekamerflatje van Parteon drie hoog achter zitten.
Van Woningnet krijg je bericht dat je niet in aanmerking komt voor een vierkamerwoning (huiskamer en drie slaapkamers) in Krommenie. Het enige criterium waar je namelijk niet aan voldoet is dat daar maximaal 3 personen in mogen wonen. Maar het is hun een eer en genoegen om u notabene een tweekamerappartement in Amsterdam Zuidoost aan te bieden.
Dat is hoe het er voor staat in Zaanstad. En geen wethouder die er iets aan doet, zelfs niet op jouw noodkreten via mail en geschreven brieven reageert. Misschien spreek je je talen niet goed en moet je het eens in gebroken Engels proberen.
Fijne week
Johan Philips

ZaanZappen met Johan Philips
Autenthiek Zaanstad heeft het niet
Waarom ik liever naar Hoorn rijd? Authentiek Zaanstad heeft het niet. Geen werkende roltrappen, absurde parkeertarieven en een ongezellig centrum. Ontdek waarom Hoorn wél een uitnodigende winkelstad is.

Ik vind het zo’n fijne gemeente. Een leuk centrum om te winkelen. Met een zeer gevarieerd winkelaanbod. Leuke historische pandjes. Gezellige terrasjes. Fijn parkeertarief ook. De gemeente Hoorn.
Van 11:00 tot 20:00 uur parkeren voor €5,50. Op je dooie gemak uitgebreid winkelen, want je hoeft je niet druk te maken over de parkeertijd en -prijs. Echt lekker lunchen op een terrasje. Het kan daar allemaal. Daar rijd ik graag even naartoe.
Nee, dan de gemeente Zaanstad met zijn veel te hoog geprezen centrum in Zaandam. Het is dichterbij, maar ik rijd er helemaal niet graag naartoe. Anderhalf uur parkeren kost je €6,00. als je mazzel hebt kun je met een werkende roltrap omhoog. Om het playmobil centrum in te gaan. Je hebt vantevoren uitgezocht waar je kunt halen wat je nodig hebt. Nog geen anderhalf uur bezig geweest. Niet verder gekomen dan de kruizing met Rustenburg. Écht winkelen doen wij in Heemskerk, Beverwijk, Alkmaar, maar Hoorn spant de kroon.
Als je écht een geluksdag hebt, kun je in Zaandam met je gekochte benodigdheden ook weer met een werkende roltrap terug naar je parkeerplek. We gingen even snel naar Zaandam. Een cadeautje kopen in de speelgoedwinkel boven de parkeergarage. Eenmaal in de winkel ga je toch even wikken en wegen, even rondkijken. Nadat de beslissing is genomen snel terug, om weer te constateren dat Zaanstad geen uitnodigend centrum en parkeergelegenheid heeft. Bij de slagboom je betaalpas tegen de scanner houden en bloedchagrijnig te constateren dat je met anderhalf uur weer te lang bent gebleven.
“Hoorn heeft het!” Helemaal. Allemaal. Zó leuk om daar je geld uit te geven.
Fijne week
Johan Philips

ZaanZappen met Johan Philips
Busje komt zo
Waarom is pepperspray in Nederland nog steeds verboden? Een column over de veiligheid van vrouwen, de falende aanpak bij AZC’s en de noodzaak voor zelfverdediging. Een pleidooi om het braafste jongetje van de klas af te zijn.

“Het zal me een rotzorg wezen.” Zegt mijn partner. “We zien elkaar wel voor de rechter.”
Voor de duidelijkheid, ze reageerde daarmee op een krantenartikel waarin zij las dat een busje pepperspray in je handtas in Nederland nog altijd verboden is, terwijl dit in omringende landen al lang is toegestaan.
De 17 jarige Lisa belde op het moment dat zij aangevallen werd met 112. Een briljante move, hoewel al snel duidelijk werd dat de politie sowieso te laat zou komen om haar te redden. Een busje pepperspray had het verschil kunnen maken. Maar zoals gewoonlijk lopen we in Nederland altijd achter de feiten aan. Hier willen we altijd het beste en braafste jongetje of meisje van de klas zijn.
“Als een vrouw zichzelf kon redden door pepperspray te gebruiken tijdens een aanranding,” zegt mijn partner, “dan moet de rechter haar maar uitleggen dat ze fout zat.”
Wat ze gelijk heeft. Zelfs met de beste bedoelingen zal de politie meestal te laat komen. Met op zijn minst levenslange psychische problemen voor het slachtoffer als gevolg.
Persoonlijk vraag ik me vaak af waarom zo’n maniak nooit eens de verkeerde vrouw tegenkomt. Een vrouw die zeer bedreven is in een vechtsport en die hem volledig in elkaar timmert. Dat zou nog eens een mooi krantenartikel zijn.
In het geval van Lisa vraag ik me vooral af hoe het kan dat een vreemdeling die net twee maanden in Nederland is en al van twee aanrandingen (waarvan één met een geweldadige verkrachting) wordt verdacht, gewoon de gelegenheid krijgt om een derde vrouw aan te vallen. Waarom kreeg hij de gelegenheid om in totale vrijheid het AZC te verlaten?
De veiligheid van burgers kwam de laatste weken toch al meerdere keren te sprake met betrekking tot AZC’s. In Limburg een meisje dat vermist werd en gevonden werd bij een alleenstaande asielzoeker in een AZC, die daar de loverboy uithing. Een bende winkeldieven die opereerde vanuit een AZC en werd geleid door een alleenstaande 17 jarige asielzoeker. Die gast, schroomde niet om medebewoners van dat AZC in elkaar te laten slaan als zij niet als winkeldief voor hem wilden werken.
Dat het bij het COA weer niet goed gaat is wel duidelijk. Dat het heel erg duidelijk is dat er op dat gebied iets moet veranderen ook.
Maar waar men zich in Nederland druk om maakt is dat er Nederlandse vlaggen wapperden op de Ajaxtribune tijdens het eerbetoon aan Ajaxfan Lisa.
Zie het als een teken aan de wand, al die Nederlandse vlaggen. Zorg dat het de instroom van asielzoekers beter geregeld wordt, verminderd wordt. Zorg dat het COA de burger beter beschermt.
Nederland, wees maar liever dat recalcitrante jongentje in de Europese klas. Geef het voorbeeld van hoe je je eigen burgers veilig houdt.
En geef de vrouwen in Nederland een busje pepperspray tegen al die aanranders die niet in een AZC wonen.
Fijne, veilige week
Johan Philips
ZaanZappen met Johan Philips
Water bij de wijn
Moeten we 100 nieuwe woningen bouwen of 130 parkeerplaatsen? De column betoogt dat verouderd parkeerbeleid in Zaanstad de woningbouw blokkeert. Waarom offeren we betaalbare huizen op voor grasstroken en parkeerplekken, terwijl er twee grote parken om de hoek liggen? Lees het pleidooi voor gezond verstand.
Foto: Parteon

De woningnood is hoog en het liefst moeten er zo snel mogelijk meer woningen gebouwd worden. Je gelooft het bijna niet, maar er zijn nog altijd veel mensen die in een van de duurste gemeenten in Nederland willen blijven of komen wonen.
Als dan een woningbouwvereniging op de Kraakstraat en koopvaardijstraat 60 tweekamer appartementen wilt slopen om er 100 nieuwe, ruimere en meer comfortabele woningen voor terug te bouwen, gaat het direct over: wat gebeurt er dan met het groen in de buurt? waar gaan die bewoners parkeren?
Ja, willen we nou woningen of willen we verwaarloosde grasstroken en brandnetels van een meter hoog? want er zou wel eens een bijtje voorbij kunnen vliegen. Het probleem is dat er bij 100 huizen 130 parkeerplaatsen moeten komen. Dat is het parkeerbeleid.
Doe er een parkeergarage voor 130 auto’s onder, zeggen ze. Dan worden de bouwkosten wel veel hoger, waardoor de woningbouwvereniging weer een probleem heeft. Om over de huurprijs van de woningen maar te zwijgen. Het label ‘sociale huur’ kan er dan meteen vanaf. Nou ja, dan wacht die starter en die senior maar weer 12 jaar langer op dat geschikte plekje om te wonen.
Kijk je naar de luchtfoto van de betreffende straten, dan denk je: nou, daar hoeft niet eens zo heel veel groen van al dat groen af. Daarbij is het buurtje omgeven door twee enorme parken; het Darwinpark en het Veldpark.
Gewoon een beetje water bij de wijn doen om weer veertig extra woningen tegen een beetje schappelijke prijs te realiseren. Wat is het probleem?
- ZaanZappen met Johan Philips2 maanden geleden
Waarom
- Sport & cultuur2 maanden geleden
DZ benieuwd naar financiële kosten en maatschappelijke baten Roze Zaterdag
- Bestuur en financiën1 maand geleden
DZ bindt de strijd aan met ‘zorgwekkende bestuurscultuur’
- Veiligheid, handhaving en publieke dienstverlening1 maand geleden
College opgeroepen iets te doen aan al jaren verwaarloosd pand Krommenie
- Onderwijs, jeugd en zorg2 maanden geleden
Democratisch Zaanstad komt op voor menselijke maat in omstreden zorgzaak
- Veiligheid, handhaving en publieke dienstverlening3 weken geleden
Oproep aan (jonge) vrouwen: help ons de Zaanstreek veiliger te maken
- Wonen, vastgoed, buitenruimte, bereikbaarheid2 maanden geleden
Uitleg gevraagd door DZ over meer plekken voor deelauto’s in dichtslibbend Zaandam
- Sport & cultuur2 maanden geleden
UPDATE- Gemeente Zaanstad blokkeert herstel Harmonie Apollo Zaandijk