

Milieu, duurzaamheid, ruimtelijke en gebiedsontwikkeling
Westzaan zonder boeren is geen Westzaan!
Democratisch Zaanstad is van mening dat we trots moeten zijn op onze boeren. Dat we hen een toekomst perspectief moeten garanderen. In de ‘visie polder Westzaan’ moet worden opgenomen dat de gezondheid van de koe en het grasland gegarandeerd moet worden bij de toekomstige natuurplannen.
Wij hebben als boeren het gevoel dat het plantje ‘Echt Lepelblad’ boven ons wordt gesteld
Dit plan kost ons de Kop
Donderdag 2 juni 2022 bespraken we in de raad de gebiedsvisie Polder Westzaan. Voor de 7 boeren in het gebied ook wel: Het zwaard van Damocles. Op het eerste oog lijken de plannen een mooi droombeeld voor de natuur, waar ook nog onze boeren een mooie plek in zouden gaan krijgen. Meteen vaststellen zou je zeggen als je niet beter wist. Maar er zit veel meer achter dit toch niet zo mooie plan. Want om maar met de woorden van de boeren te spreken die ik de afgelopen weken mocht bezoeken en spreken: dit plan kost ons de kop.
Toekomst boeren garanderen
We zullen wat Democratisch Zaanstad betreft onze uiterste inspanning moeten leveren om de boeren ook in de toekomst bestaansmogelijkheden te garanderen, zoals de familie Oudkerk aangaf: borg de pijlers van onze bedrijfsvoering: een gezonde koe en opbrengst van het grasland. En niet op basis van schadevergoeding, zoals nu in de plannen staat, want dat is geen bedrijfsvoering. Dat het zwaard van damocles weggehaald wordt en toekomst gegarandeerd is. Zodat ook de opvolging en de nieuwe generaties boeren mogelijkheden heeft. Daarnaast vindt DZ dat de boeren wat meer complimenten zouden moeten krijgen. Zelf zijn ze daar veel te bescheiden voor, dat heb ik in alle gesprekken die ik heb gevoerd wel gemerkt: ‘we willen gewoon ons werk doen, het werk waar we al onze vakkennis en ziel en zaligheid in leggen’. Dus is het zeker in de huidige maatschappij waar boerenbedrijven onder druk zijn belangrijk dat wij het hier met elkaar zeggen: we zijn trots op onze Zaanse boeren.
Trots
Er mag wat ons betreft een duidelijkere passage opgenomen worden over hoe de boeren het nu doen. Er staat iets over grootschaligheid en dat kan een verkeerde veronderstelling van zaken geven. Er is namelijk geen grootschalige veeteelt in de polder westzaan. De boeren doen allemaal aan natuurbeheer.
Een aantal hebben zelfs het campina label: onthewaytoplanetproof. En bescheiden als de boeren zijn, daar horen we ze nauwelijks over. Het geeft namelijk een beeld dat het inderdaad heel goed samen kan natuur en boeren! Sterker nog: dat je voor de toekomst en voor het beheer elkaar keihard nodig hebt. Immers: we zien nu al dat Staatsbosbeheer flink geld te kort heeft voor beheer. Veel van het areaal wordt beheerd door de boeren. Als straks de boer weg zou vallen wie gaat het dan doen en betalen?
Onderzoek is nodig
Nog even inzoomen op het zwaard van damocles, de verbrakking: Daar zit het grote probleem. 30 jaar wordt reeds gesproken over de natuur en verbrakking van Westzaan. Onderzoek naar de effecten van de zoutinlaat op de toekomst van de melkveehouderij is er eenvoudigweg niet. Dat bevestigen ook de antwoorden op de technische vragen. Er worden alleen aannames gedaan. De boeren en hun adviseurs geven aan dat ze heel graag dit gedegen onderzoek zouden willen. Het gaat om de toekomst van hun bedrijf. We zien daarom graag dat het omgedraaid wordt: eerst een gedegen onderzoek naar de effecten op de landbouw. Dan pas een koers vaststellen over de verbrakking. Mevrouw van ’t Veer (CDA) en ik hebben elkaar al even gesproken en hebben een amendement voor ogen dat in dit onderzoek voorziet.
Guisveld
Daarnaast is wat Democratisch Zaanstad betreft ook de mogelijkheid niet van tafel om toch alleen het Guisveld te verbrakken. Immers, als je zoutwater inlaat vanaf het NZK moet het van een flink zoutgehalte zijn, wil je uiteindelijk als het water bij het Guisveld is nog voldoende concentraties zout in het water hebben. Dat betekent echt wel iets voor de zuidelijke boeren, die overigens niet eens in het Natura2000 gebied zelf zitten. Daarnaast is ook niet bekend hoeveel schadelijke stoffen er vanuit het Noordzeekanaal worden ingelaten en vooral wat daarvan voor schadelijke effecten kunnen optreden in de polder. Technisch is het lastig en dwarsdoorsnijding onwenselijk. Wij vinden het verdwijnen van de boeren zeer onwenselijk. Het gaat dus om de wil om naar (innovatieve technieken te zoeken) en de juiste afweging te maken.
Raad op een verkeerd been gezet
Verder valt het ons op dat in het stuk staat dat de boeren achter het plan staan. We hebben de afgelopen dagen en vanavond weer bevestigd door de inspraak heel wat anders gehoord. Dat is jammer, omdat dat daarmee de raad ook op een verkeerd been wordt gezet. En als je samen wilt werken met de uitvoering dan is het noodzakelijk om het samen eens te zijn over de kaders.
Vossen en ganzen
Ook is er een groot probleem met vossen en ganzen die de weidevogels bedreigen en waar ook geen eenduidig beleid voor is. Ook daar is veel aandacht voor nodig. Want het is natuurlijk het paard achter de wagen spannen wanneer we heel druk zijn om weidevogels te beschermen als ze vervolgens allemaal opgegeten worden door de vossen.
Milieu, duurzaamheid, ruimtelijke en gebiedsontwikkeling
DZ wil meer weten over kostenexplosie nieuwbouw ZNMC
Democratisch Zaanstad stelt kritische vragen over de kostenoverschrijding van €2,85 miljoen bij de nieuwbouw van het ZNMC. Wat ging er mis met de planning, financiële haalbaarheid en garanties? Lees de zorgen van fractievoorzitter Juliette Rot

Democratisch Zaanstad ziet de bui al hangen, nu de kosten van de nieuwbouw voor het Zaans Natuur & Milieu Centrum door het dak zijn gegaan en de gemeente de eerder verstrekte lening met bijna een miljoen euro heeft moeten verhogen. Wat als het ZNMC dat geld niet kan terugbetalen?
Het college stuurde een korte brief zonder echte achtergronden van de kostenstijging naar de raad en fractievoorzitter Juliëtte Rot neemt daar geen genoegen mee. Zomerreces of niet: zij stelt er schriftelijke vragen over. Ze wil meer weten over de veel te lage inschatting van de bouwkosten en waar het mis is gegaan bij de raming of de toetsing daarvan. Een vraag die twijfel zaait over de financiële draag- en slagkracht van het ZNMC is waarom de organisatie er niet in slaagde om zelf vier ton bijeen te brengen voor de bouw, zoals vooraf de bedoeling was.
Financieel zware tijden
Zaanstad zit nu met 2,85 miljoen euro in het ZNMC, in financieel zware tijden en nog donkerdere dagen in het verschiet. Zijn er garanties of zekerheden opgesteld voor de verhoogde lening en wie wordt verantwoordelijk voor de voortgang en kwaliteit van de ‘noodzakelijke afbouw’? Komt er een onafhankelijk onderzoek naar de gang van zaken en wat wordt er gedaan om een dergelijk debacle in de toekomst te voorkomen?
Circulaire bouw
Een saillant detail is dat voor de nieuwbouw werd gekozen voor circulair bouwen: het geraamte is het voormalige schoolgebouw van De Octant dat in Assendelft is afgebroken en in het Darwinpark in Zaandam weer werd opgebouwd, met ook extra ruimte voor het museum, een kinderopvang en horeca. Circulair bouwen zou goedkoper zijn dan nieuwbouw, zo was het idee vooraf, maar hoe kijken betrokkenen daar nu tegenaan? Intussen is de opening is vijf keer uitgesteld – van het voorjaar van 2023 naar nu september 2025 – en dat heeft ook maatschappelijke gevolgen die DZ graag belicht ziet.
Bron: Zaanstad.nieuws.nl
Milieu, duurzaamheid, ruimtelijke en gebiedsontwikkeling
DZ vraagt uitleg over groot bunkerstation Havenstraat Zaandam
Bewoners van de Havenstraat in Zaandam maken zich zorgen over een mogelijk bunkerstation van 78 meter. Democratisch Zaanstad vraagt opheldering van de gemeente. Waarom werd dit in Amsterdam geweigerd maar in Zaandam wel toegestaan?

Bewoners van de Havenstraat in Zaandam maken zich zorgen over de mogelijke vestiging van een veel groter bunkerstation voor hun deur en Democratisch Zaanstad heeft de gemeente nu om opheldering gevraagd. De steiger is al gecreëerd en het is de bedoeling dat er een bunker van 78 meter lang komt te liggen. De gemeente Amsterdam weigerde daarvoor een vergunning af te geven.
Gezien de lengte zullen er tonnen aan brandstof in zo’n schip passen en dat op zo’n vijftien meter afstand van woningen en het te ontwikkelen Hembrugterrein, stelt DZ. De partij citeert in technische vragen het vonnis in de rechtszaak over de weigering van het bunkerstation in Amsterdam, waarin staat ‘Daarnaast strookt een bunkerstation van deze omvang niet met het publieke gebruik en het openbare karakter van het wandelpad op de strekdam, dat door aankomende bewoning van de Houthaven een steeds belangrijker publiek karakter krijgt als uitwaaipunt aan het IJ’ en ‘Het bunkerstation zal het open zicht op het IJ belemmeren. Tot slot vormt het bunkerstation een belemmering voor de mogelijke ontwikkeling van zonnepanelen op de strekdam.’
Onderbouwing
Na de weigering van de vergunning door Amsterdam in april 2021 zijn de exploitanten van het bunkerstation, direct uitgeweken naar Zaandam, aldus DZ. De partij wil graag onderbouwd zien welke verschillen er juridisch, planologisch en technisch zijn waardoor het bunkerstation wel toegestaan en vergund zou moeten worden in Zaandam en in Amsterdam niet. Welke meerwaarde, in het algemeen belang, ziet Zaanstad, om deze aanvraag te honoreren en voorziet de gemeente juridische procedures als het gaat om het honoreren van deze aanvraag?
Bron: Zaanstad.nieuws.nl
Milieu, duurzaamheid, ruimtelijke en gebiedsontwikkeling
Geen Windturbines bij Noorder IJplas: Gedeputeerde Staten Tegen Windmolenplannen
Aanleiding onderzoeksresultaten gebieds- en soortenbescherming en negatief advies Rijkswaterstaat over verkeersveiligheid

Gedeputeerde Staten gaan Provinciale Staten adviseren om definitief geen toestemming te geven voor het plaatsen van drie grote windturbines bij de Noorder IJplas in Amsterdam, zo’n beetje op de grens met Zaanstad. De aanleiding zijn nieuwe onderzoeksresultaten over gebieds- en soortenbescherming en een negatief advies van Rijkswaterstaat over de verkeersveiligheid.
De energiecoöperaties Amsterdam Wind en NDSM Energie zijn de aanjagers van de plannen voor de drie turbines. Op 31 maart vorig jaar vroegen zij bij de provincie de omgevingsvergunning aan die nodig is om af te wijken van het geldende bestemmingsplan. Daarvoor was eerst een verklaring van geen bedenkingen van Provinciale Staten nodig, maar die kwam er niet. De coöperaties gingen daar tegen in beroep.
Vogels en vleermuizen
Op het moment dat Provinciale Staten de plannen dwarsboomde liepen er nog onderzoeken voor de vergunningen die nodig zijn vanwege gebieds- en soortenbescherming. ‘De verwachting was dat deze vergunningen verleend konden worden en de bouw van windmolens niet in de weg zouden staan. Echter, nu de onderzoeken gepubliceerd zijn blijkt dat de bouw van windmolens de instandhouding van vogelsoorten kan schaden. Ook blijken er risico’s te bestaan voor het voortleven van vleermuissoorten in hun natuurlijke verspreidingsgebied,’ schrijft de provincie nu.
Coenplein
‘Daarnaast is ook de ontwerpvergunning gebiedsbescherming geweigerd, omdat niet kan worden uitgesloten dat door het project de natuurlijke kenmerken van onder meer Natura 2000-gebied Ilperveld, Varkensland, Oostzanerveld & Twiske zullen worden aangetast. Ook blijkt uit onderzoek van Rijkswaterstaat dat de bouw van windturbines zou leiden tot een onaanvaardbaar risico voor de verkeersveiligheid aan het nabijgelegen Coenplein.’
bron: ZaanstadNieuws
- GR20261 maand geleden
Leden spreken unaniem vertrouwen uit in Juliëtte Rot
- Nieuws2 maanden geleden
Prof. Dr. Em. de Vries ontkracht integriteitsonderzoek naar Juliëtte Rot
- Nieuws2 maanden geleden
Help Juliëtte Rot in haar strijd tegen onrecht – Steun de crowdfunding voor de contra-expertise!
- ZaanZappen met Johan Philips2 maanden geleden
Even naar de WC
- ZaanZappen met Johan Philips1 maand geleden
Het 750 jaar bestaan
- ZaanZappen met Johan Philips2 maanden geleden
Wonen of brandnetels?
- ZaanZappen met Johan Philips4 weken geleden
Zaans Centrum voor de Kunsten
- ZaanZappen met Johan Philips3 weken geleden
Sistah’s in arms